CEFC a CPI se dohodly na prodeji budovy bývalé Živnobanky v centru Prahy

IMG_0762vizualfinal (1)Praha, 2. září 2015 – Představitelé čínské privátní firmy CEFC China Energy Company Limited („CEFC“) a realitní skupiny CPI Property Group („CPIPG“) podepsali Head of Terms na prodej budovy bývalé Živnobanky v ulici Na Příkopě v centru Prahy. Obě společnosti zároveň deklarovaly spolupráci na přípravě unikátního ZIBA Glass Experience Museum, které v historicky cenné budově vzniká. Samotná transakce bude předmětem konečných dohod.

Pro společnost CEFC znamená akvizice této budovy významný krok v naplňování dlouhodobého plánu expanze po Evropě. Česká republika byla vybrána jako klíčová země pro řízení evropských aktivit, přičemž jako evropská centrála firmy poslouží právě kanceláře v bývalé Živnobance.


„Velmi si vážíme výjimečné architektury i výborného umístění budovy, stejně jako oceňujeme unikátní atmosféru budovy, která dlouhodobě sloužila jako sídlo bankovních institucí. CEFC je finanční společností, a rádi bychom na toto dědictví budovy navázali,“

uvedl Chan Chauto, prezident CEFC.

CPIPG získala budovu v roce 2011 od UniCredit Bank a spustila práce na unikátním redevelopmentu budovy v exkluzívní kanceláře a obchodní prostory, stejně jako výjimečné muzeum skla s názvem ZIBA Glass Experience Museum. Muzeum skla představí to nejlepší z českého i mezinárodního moderního skla a již nyní ve fázi příprav se těší mimořádné podpoře představitelů města, mezinárodně uznávaných umělců a dalších osobností. CEFC a CPIPG se dohodly na pokračování příprav, na kterých se podílejí nejvýznamnější umělci z oboru a světoznámé sklářské společnosti.


„Těší nás, že si představitelé CEFC vybrali pro svoji evropskou centrálu právě Živnobanku, kam jsme si přáli najít takovou společnost, která by prostory mohla odpovídajícím způsobem využít. Důležitá je pro nás i skutečnost, že CEFC se k nám připojí jako partner pro vývoj projektu ZIBA Glass Experience Museum. Dohodu považuji za velký úspěch i příležitost pro další obchodní spolupráci,“

dodal Zdeněk Havelka, výkonný ředitel CPIPG.

O budově Živnobanky

Budova byla navržena architektem Osvaldem Polívkou pro bývalou Zemskou banku a postavena v roce 1896. Palác v novorenesančním slohu posloužil později jako sídlo dalším prestižním bankovním institucím – Živnostenské bance a UniCredit Bank. Pro svoji výjimečnou architekturu, zdobené interiéry a historický význam je palác z pozdního 19. století chráněn jako národní kulturní památka.

O CECF

Společnost CEFC China Energy Company Limited je největší soukromou společnosti v Šanghaji a šestou největší privátní firmou v Číně. Působí především v oblasti financí, energetiky a průmyslu. Svoje zastoupení má například v USA, Velké Británii, Kanadě, Mexiku, Rusku, UAE, Indonésii, Singapuru, Jižní Koreji nebo Japonsku. CEFC byla zařazena do TOP 500 firem světa. Opakovaně byla zařazena mezi TOP 10 nejvlivnějších společností ČLR. Od roku 2013 rozdělila do charitativních a kulturních aktivit přes 2 miliardy korun a poslední 4 roky byla oceněna jako jeden z TOP 10 největších charitativních dárců Číny. CEFC se rozhodla expandovat do Evropy a Českou republiku si vybrala jako hlavní sídlo svých evropských aktivit.

O CPI PG

CPI Property Group patří k nejvýznamnějším realitním skupinám zaměřujícím se na dlouhodobé investice a pronájmy nemovitostí zejména ve střední a východní Evropě i Německu. Většinovým vlastníkem skupiny se v roce 2014 stal realitní investor Radovan Vítek, který začlenil nejen hodnotné nemovitostní portfolio, ale také více než 20 let zkušeností s investicemi na středoevropském realitním trhu. CPI Property Group má sídlo v Lucembursku a její akcie jsou obchodované na frankfurtské burze. Skupina spravuje majetek v hodnotě přesahující 4,4 miliardy EUR a působí v oblasti kanceláří, maloobchodu, bydlení, hotelového ubytování, průmyslových areálů a logistických center. Novým segmentem se loňskou akvizicí Spojených farem stalo zemědělství. Stávající portfolio zahrnuje řadu nemovitostí napříč všemi segmenty, například multifunkční complex Quadrio v Praze, office park Arena Corner v Budapešti, Autologistics Park Lozorno na Slovensku či kancelářské portfolio dceřiné společnosti GSG Berlin. Skupina vlastní rozsáhlé množství nemovitosti a pozemků v České republice, Německu a Maďarsku, stejně tak na Slovensku, v Polsku a Rumunsku.

Kontakt pro média:

Tomáš Buzek
Chief Communication and Public Affairs Officer

E: tomas.buzek@cefceurope.com